Spółki

Rodzaje spółek

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, istnieje możliwość założenia aż 6 rodzajów spółek. Wszystkie różnią się między sobą mniejszą lub większą ilością szczegółów. Dlatego przed założeniem jednej z nich, warto poznać wszystkie możliwości: począwszy od spółek cywilnych, a skończywszy na spółkach akcyjnych. Należy przy tym uwzględnić główny podział: spółki osobowe i spółki kapitałowe. 

Jeśli chodzi o spółki, wśród najbardziej popularnych i najczęściej zakładanych w Polsce wymienić można kilka z nich. Spółka cywilna stanowi prostą formę organizacji działalności gospodarczej – zakładają ją podmioty będące osobami fizycznymi. Istnieje także spółka jawna – pod wieloma względami przypominająca spółkę cywilną. Warto także wspomnieć o spółkach kapitałowych, które są formą prawną organizacji podmiotów gospodarczych – zwykle wykorzystywane w prowadzeniu dużych przedsiębiorstw.

Księgowość spółek kapitałowych

Księgowość spółki kapitałowej jest kwestią dość skomplikowaną. Dlatego też większość przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z firmami zewnętrznymi, tj. biurami rachunkowymi. Posiadając wieloletnie doświadczenie na tym polu, oferują usługi księgowe dla spółki na wysokim poziomie. Dokonują wszelkich rozliczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami, nierzadko wprowadzając tzw. optymalizację podatkową.

Księgowość spółek osobowych

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek osobowych oznacza pełną księgowość. Prowadzenie ksiąg handlowych we własnym zakresie, choć możliwe, wiąże się z koniecznością zagłębiania się w niuanse podatkowe. Dlatego i w tym przypadku warto zdać się na usługi księgowe dla spółek oferowane przez wyspecjalizowane biura rachunkowe.